18. Fajtaleírás
Angol Modena
Angol Modena
Származás: Az eredeti Modenai galamb felső Olaszországból származik. A XIV. század végén tenyésztették ki a Triganino nevű röpgalambból. A mai típust ebből az ősi olasz formából Angliában tenyésztették ki, a XIX. század második felében. Hazánkban 1972 óta ismert a fajta, és azóta is egyre nagyobb népszerűségnek örvend.
Összbenyomás: Közepes nagyságú, minden oldalán jól lekerekített, széles és rövid. A méretben lehetnek eltérések, az arányosság a fontos. Az átlagos madarat előnyben kell részesíteni, de az azonos típusú és alkatú egyedeknél a nagyobb testű élvez előnyt. Az alak mindig fontosabb a nagysággal szemben. A farok erősen felhúzott, szabad és széles állás, erőteljes.
A nagyságot illetően a King és a Német Modenai között helyezkedik el, de a King nagysága felé közelít, ami nem jelenti azt, hogy King nagyságúnak kell lenni. Az apró, vékonycsontozatú egyedek sem kívánatosak.
Fej: Széles, erősen meredek homlok, a fejtető hosszúkásan ívelt és magas a fej hátsó része határozott ívű, sima.
A túl széles homlok ernyős szemet eredményez, ez hiba! De a túl keskeny homlok is kerülendő. Elölről nem látszanak a szemek. A fejtető a vastag nyak miatt nem kerek /gömbölyű/ hanem törésmentesen ívelt.
Szem: Narancs színű tol a vörösig, a barna színűeknél világosabb lehet, a szemgyűrű keskeny a fej színéhez igazodik.
A tört szem, a felemás, aszimmetrikus szem hiba.
Csőr: Középhosszú, erős, fehéreknél világos, a vöröseknél és sárgáknál világos szaruszínű. A többieknél a toll színéhez igazodó. Az orrdudor kicsi.
A túl erős csőr-csőrdudor „Kinges” jellegre utal, a túl vékony-hosszú csőr szintén nem kívánatos.
Nyak: Közepes hosszúságú hátranyomott. Teljes szélességgel indul a testből, az erőteljesen kifejlett tarkó miatt csak kis mértékben keskenyedik el.
A vékony és hosszú nyak miatt elveszti a galamb az ideális alakot, nem arányos. A helytelen nyak-fejtartás miatt leszegett fejnél a csőr belemélyül a begybe, ez hiba.
Mell: Széles, kidomborodó, minden oldalon jól lekerekített.
A széles, mély, kerek mell az igazi jellemzője a kiváló példányoknak. Az osztott mell kerülendő.
Has: Toll dús, a mell az üleptollazattal félkört alkot.
Hát: A vállaknál széles, hátrafelé valamelyest szűkül, rövid, a hátrahajló nyak és az emelt farok miatt lényegében nem is látható.
A hát vízszintes! A keskeny vagy lejtős hát rossz szárnytartást eredményez.
Szárnyak: Rövid és széles, a szárnyvégek felfekszenek a farokra.
A szárnybúbok simuljanak a széles mellbe.
Farok: Hosszúsága illik a testhez, erősen visszahúzott, magasra emelt, töve széles a vége felé kissé keskenyedik, zárt.
A rövid hát miatt szinte nyaktőnél indul. Rövid tollú, erősen emelt, a vége a fejtető magasságában van, de azt ne érje túl!
Lábak: A test középső része alatt helyezkednek el, közepes hosszúságúak, erősek, eléggé szélesen álló, egyenesek, meglehetősen merőlegesek. Lehetnek simák vagy enyhén tollasak. A lábujjak kopaszok. A felső comb alig látható. A karmok színének nincs jelentősége.
Alapvetően meghatározza az Angol Modena összbenyomását. A lábak elhelyezkedése és a test tartása egymástól függő tényezők! A felhúzott mell esetén a lábak túlságosan hátul, túl felhúzott farok esetén túlságosan elöl építettnek tűnik. Az egyenes merőleges láb, nem függőlegest jelent! Egy erőteljes, széles állást tükröz. A lábak vastagsága mutatja az Angol Modena csontozatát, ha a 9 mm – es gyűrűt nem tölti ki kellően, az vékonycsontozatú nem tenyész egyed. A lábak hosszúságát illetően a tojók kicsit mélyebb állásúak még a hímek magasabb állást mutatnak. A karmok és a csőr színe mindig egységes.
Tollazat: Jól fejlett, testhez álló zárt. Rövid, széles tollak.
A túl hosszú tollú, laza tollszerkezetű egyedek nem ideális testtömeggel és testarányokkal rendelkeznek.
Durva hibák:
• Túl keskeny vagy hosszú test és fej
• Vékony vagy hosszú nyak
• Lapos homlok és fejtető
• Túl hosszú csőr
• Lapos, keskeny és osztott mell
• Lapos vagy ferde farok tartás, farok alá lógó szárnytollak
• Túl szűk, mély vagy túl magas állás
• Tollas lábujjak
• Fehér szárny és farok tollak /kivéve a tarkák/
• Nem tiszta, mosott alapszín vagy szárnyjelzésszín
• Schiettiknél fehér has és üleptoll.
• Gazziknál a hiányos, szegényes fejrajz, színes tollak a mellen, a nyakon vagy a hason, átszínezett hát, nagyon színes comb, nagyon fehér ék
• A fehér alapszínű magnaniaknál a kék farok.
Értékelés: Összbenyomás – Alak, méret, állás és testtartás – Fej – Nyak – Szemszín- Kondíció – Szárnyszín és rajz, alapszín és a gazzinál a rajzolat.
Gyűrűméret: 9 mm
|